Přístroj, který zastřeší vaši hudební zábavu |
|
![]() |
Milujete muziku a hledáte vhodný přístroj, jehož prostřednictvím byste si mohli své oblíbené skladby vychutnat opravdu naplno? Pokud ano, rádi bychom vám představili mikrosystém Yamaha MCR-B370D – zařízení, které vás nadchne svou multifunkčností, spolehlivostí i schopností špičkové zvukové reprodukce. Svou oblíbenou hudbu na něm můžete poslouchat na mnoho způsobů: z CD, přes Bluetooth i třeba z flashky. Přístroj disponuje hliníkovým čelním panelem a v této variantě je vyveden v elegantním černém designu. Součástí balení je i praktický dálkový ovladač. |
Muzika z CD, flashky i mobilu |
Patříte mezi sběratele klasických kompaktních disků? V tom případě jistě oceníte integrovaný CD přehrávač. Nebo dáváte přednost MP3 skladbám na flashce? Žádný problém – mikrosystém disponuje i vestavěným USB portem. Anebo nejraději posloucháte hudbu, kterou máte uloženou v mobilu? I v tomto případě si přijdete na své. Yamaha MCR-B370D totiž podporuje i bezdrátovou technologii Bluetooth, jejímž prostřednictvím můžete do mikrosystému snadno streamovat zvuk ze smartphonu, tabletu či notebooku. |
![]() |
Dopřejte si špičkový zvuk |
K hlavní jednotce mikrosystému od nás dostanete i dvojici kvalitních reproduktorů Yamaha NS-BP 112 BL (Piano Black Gloss). Díky nim se dočkáte vždy luxusně vyladěného zvuku, který nebude mít jedinou chybičku. Přispěje k tomu i unikátní technologie VCCS, jejímž úkolem je důsledná eliminace nežádoucích vibrací reproduktorů. Ke konektorové výbavě přístroje patří i speciální výstup na subwoofer (speciální reproduktor basových tónů), v případě zájmu tak můžete zvukové podání ještě vyšperkovat. |
![]() |
Podpora Hi-Res audia |
Protože tento mikrosystém podporuje i zvuk ve vysokém rozlišení, přijdou si s ním na své i opravdoví hudební fajnšmekři. Poslouchat s ním můžete skladby ve formátech FLAC a WAV s rozlišením 192 kHz / 24 bitů. |
![]() |
Burr-Brown DAC |
O tom, že je Yamaha MCR-B370D skutečným audio šperkem, svědčí i přítomnost vyspělého převodníku Burr-Brown DAC. Díky němu můžete prostřednictvím tohoto přístroje převádět digitální zvuk do nezaměnitelné analogové kvality. |
![]() |
Nalaďte si klasické rádio |
Yamaha MCR-B370 disponuje i vestavěným rádiovým tunerem, jehož prostřednictvím si můžete naladit analogové i digitální rozhlasové stanice. Jedná se totiž o přijímač, který podporuje rádia vysílající v pásmu FM, ale i stanice, jež využívají moderní digitální technologii DAB či DAB+. |
![]() |
Typy reproduktorů se dělí podle druhu reprodukce zvuku. Na trhu se můžeme setkat s reprosoustavami s jedním pásmem i se soustavami čtyř a více pásmovými, které jsou určené pro profesionální využití. Rozhodně nebývá pravidlem, že by počet pásem korespondoval s počtem reproduktorů. Pásma označují na kolik částí je rozdělen signál zesilovače předtím, než se do reproduktoru dostane. Rozdělení signálu probíhá přes tzv. výhybku. Například dvou pásmová soustava nabízí jednoduché řešení rozdělení signálu na středobasy a výšky.
RMS výkon (z angličtiny Root Mean Square) je hodnota, která udává, jaký nejvyšší možný výkon reproduktor zvládne, aniž by došlo k jeho poškození.
Impedance je parametr měničů značící odpor elektrického obvodu. Tato hodnota je udávána v ohmech (Ω). V případě reprosoustav, AV receiverů, sluchátek nebo přehrávačů má vliv na hlasitost i na zátěž zařízení. Je doporučeno, aby zdroj zvuku měl stejnou nebo nižší impedanci než výstupní zařízení.
THD (total harmonic distortion – celkové harmonické zkreslení) je veličina označující zkreslení základního sinusového signálu. Hodnota udává poměr zkreslení mezi vstupním a výstupním signálem. Čím nižší je udávaná hodnota, tím věrnější je předávaný signál (zvuk).
FM je frekvenční pásmo, na kterém probíhá vysílání většiny analogových rádií. Není příliš náchylné na rušení a vedle stereofonního přenosu umožňuje i přenos doplňkových služeb. Spadá do pásma VKV (velmi krátkých vln).
DAB (Digital Audio Broadcasting) je způsob šíření signálu, který funguje prakticky na stejném principu jako u digitální televize (DVB-T). Kvalita zvuku se dá srovnat se zvukem na CD.
O něco efektivnější je DAB+, a to zásluhou audio kodeku AAC+. Nabízí vyšší kvalitu příjmu i při zhoršených podmínkách a navíc také možnost vysílání s různým datovým tokem, podle zaměření (pro příklad: nižší datový tok je u mluveného slova, v případě rockové hudby, je tok vyšší, čímž je zajištěna i kvalitnější zvuková produkce).
Bluetooth je komunikační technologie sloužící k bezdrátovému propojení mezi dvěma a více elektronickými zařízeními, jakými jsou například mobilní telefon, tablet nebo osobní počítač.
AUX (z angličtiny Auxiliary cable/port/input) je vstupní konektor pro připojení zesilovače k audio zařízením jako jsou například autorádia, domácí kina nebo rádiomagnetofony.
CD (Compact Disc) je formát digitálního optického datového nosiče pro audio záznam nebo pro počítačem čitelná data. Na základě tohoto formátu pak postupně vznikaly další typy CD nosičů, jako jsou CD-R (CD Recordable) pro jednorázový zápis dat, CD-RW (CD Rewritable) s možností vícenásobného přepisování či VCD (Video CD) pro ukládání digitálního videa.
CD (Compact Disc) je formát digitálního optického datového nosiče pro audio záznam nebo pro počítačem čitelná data. Na základě tohoto formátu pak postupně vznikaly další typy CD nosičů, jako jsou CD-R (CD Recordable) pro jednorázový zápis dat, CD-RW (CD Rewritable) s možností vícenásobného přepisování či VCD (Video CD) pro ukládání digitálního videa.
CD (Compact Disc) je formát digitálního optického datového nosiče pro audio záznam nebo pro počítačem čitelná data. Na základě tohoto formátu pak postupně vznikaly další typy CD nosičů, jako jsou CD-R (CD Recordable) pro jednorázový zápis dat, CD-RW (CD Rewritable) s možností vícenásobného přepisování či VCD (Video CD) pro ukládání digitálního videa.
MP3 je formát standardního systému komprese dat pro zvukové soubory. Při zachování poměrně vysoké kvality umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu, u mluveného slova však dává výrazně horší výsledky. Formát MP3 se stal oblíbeným při uchovávání a přehrávání hudby na počítačích, vyrábí se stolní a přenosné přehrávače tohoto formátu.
AAC je standard pro ztrátovou kompresi zvuku. Byl vyvinut jako logický následovník formátu MP3 na středních až vyšších bitratech v rámci standardu MPEG-4.
WMA je komprimovaný zvukový formát vyvinutý jako součást Windows Media. Byl původně určen jako náhrada za MP3
FLAC (Free Losseless Audio Codec) je bezztrátový audio formát, který při kompresi zachovává veškeré zvukové informace. To se může hodit zejména při archivaci CD obsahu, kdy máte jistotu, že nahraná zvuková stopa zůstane ve stále stejně vysoké kvalitě.
ALAC je druh audiokodeku vyvinutý společností Apple (Apple Lossless Audio Codec). Pro ukládání zvukových souborů je pak využíván kontejner MP4 (uložené soubory mají příponu m4a). Jedná se o bezztrátovou kompresi, která uchovává kvalitu zvuku z původních dat – proto jsou tyto soubory náročnější prostor.
AIFF (Audio Interchange File Format) je zvukový formát souborů vyvinutý společností Apple v roce 1988. AIFC představuje jeho komprimovanou variantu. Kvalita zvuku u těchto souborů je ve své podstatě porovnatelná s kvalitou zvuku u CD záznamu. AIFF formát je prakticky identický s dalším používaným formátem WAV, který je však produktem společností Microsoft a IBM.
SBC (Sub-Band Coding) je technologie vícepásmového kódování, kdy dochází k rozdělení frekvencí, které se pak zpracovávají jednotlivě. Některé z nich je pak možné vypustit – například ty, které jsou pro lidské ucho takřka neslyšitelné nebo také všechny, které se dají považovat šum. Výsledkem je výrazná úspora místa, protože se nemusí ukládat vše. Kódování SBC používá již většina dnešních kodeků. Každý samozřejmě pracuje s jiným počtem pásem a způsobem uložení.
AC motor patří mezi nejrozšířenější pohon různých zařízení. Pracuje na střídavý proud a díky své jednoduché konstrukci se vyznačuje vysokou spolehlivostí. Tok energie mezi hlavními částmi motoru je zajištěn pomocí elektromagnetické indukce. Proto se někdy můžeme setkat s označením indukční motor.
A2DP (Advanced Audio Distribution Profile – profil pro distribuci pokročilého zvuku) je jeden z profilů bezdrátového přenosu technologií bluetooth. Umožňuje poslech hudby ve stereo kvalitě.
AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile) je jednou z vychytávek bezdrátové technologie Bluetooth, díky které můžete ovládat přehrávání videí nebo hudby na propojeném zařízení (například mezi bezdrátovými sluchátky a mobilním telefonem).Takto si jednoduše upravíte hlasitost, v seznamu stop si vyberete jinou skladbu nebo přehrávání zrušíte.