Vyvracíme mýty o fénování vlasů
Foukat nebo nefoukat?
Také si kladete tuto otázku pokaždé, když si umyjete vlasy? Někteří tvrdí, že teplo z fénu ničí vlasy, jiní zase, že jsou vlasy díky fénování rozhodně zdravější. Jak to tedy ve skutečnosti je?
1) Fénování ničí vlasy
Fénování samo o sobě vlasům neškodí, naopak je po umytí zase rychle dostává do formy. Velmi důležité je fénovat vlasy šetrně. Nejprve mokré vlasy vyždímejte a nechte chvíli, zhruba 10 minut, volně proschnout. Poté vlasy rozčešte pomocí prstů a následně měkkým hřebenem. Před foukáním na vlasy naneste ochranný sprej na ochranu před teplem. Nyní můžete vlasy začít vysoušet fénem, ale pozor, aby fén neměl příliš horký vzduch. K fénování vám ze začátku stačí pouze mírně teplý vzduch. jakmile budou vlasy trochu prosušené, můžete teplotu vzduchu zvýšit a začít vlasy tvarovat do požadovaného tvaru. Při tvarování používejte teplý vzduch a kulatý kartáč. Foukání pramenů přes kulatý kartáč uhlazuje kutikuly a dodává jim tvar. Fén byste měli držet od vlasů zhruba 20 centimetrů a vzduch by měl vždy směřovat od kořínků ke konečkům. Vyvarujte se přesoušení vlasů a nefoukejte horký vzduch příliš dlouho na stejné místo.
2) Bez fénování rostou vlasy rychleji
Fénování určitě nemá vliv na rychlost růstu. Jestliže ale budete používat kulmu nebo žehličku, vlasy se mohou více lámat, a tudíž vyvolat dojem pomalého růstu. Při použití žehličky nebo kulmy je dobré použít vhodný a kvalitní připravek na ochranu vlasů před teplem. Důvod, proč nikdy nevynechat fén je vlasová pokožka, která fén opravdu potřebuje. Pokud nechcete fénovat celou délku vlasů, prosušte hlavně část u kořínků, protože pokud necháte vlasy mokré, může se stát, že se pokožka hlavy zapaří nebo se zanese vlasová pokožka. To může mít za následek svědění pokožky hlavy nebo dokonce výskyt lupy. Zanesená vlasová pokožka růst vlasů brzdí, protože kořínky nejsou řádně vyživeny. Mohou i více vypadávat.
3) Foukání v předklonu pro větší objem
Hodně žen má zažito, že foukáním vlasů v předklonu docílí většího objemu vlasů. To možná ano, ale jenom na chvilku, jelikož když jsou vlasy zahřáté, dají se tvarovat. Foukání v předklonu navíc přináší rozlítané bejby vlasy u pokožky hlavy. Vlasy v předklonu je lepší foukat pouze na začátku, pro lepší celkové prosušené všech vlasů. Poté se vyplaní sáhnout po kulatém kartáči a sušit vlasy ve vzpřímené pozici. Klíčové ale je, v jakém tvaru vychladnou. Takže pokud si vyfénujete vlasy v předklonu, chvíli se můžete těšit ze lví hřívy, ta vám ale za chvilku spadne. Když chcete mít opravdu objemné vlasy, vyfénujte je (je jedno jestli v předklonu, ve stojce nebo jen tak a nechte je vychladnout ve vysokém culíku nebo na velkých natáčkách, přičemž vlasy vždy natáhněte proti směru jejich růstu.
Pravidla pro péči o mokré vlasy
První pravidlo, které málo kdo ví je, že mokré vlasy jsou více citlivé a mohou se začít třepit a lámat. Čerstvě umyté vlasy potřebují speciální a jemnou péči. Rozhodně byste neměli:
- sušit vlasy ručníkem ze strany na stranu, protože se vlasy mohou polámat,
- namotávat vlasy na natáčky, a to i když vás to láká a můžete mít pocit, že tak vlasy ochráníte,
- ždímat vlasy, stačí je jen lehce zmáčknout a voda vyteče sama,
- česat mokré vlasy, neboť vlasy se polámou a ztratí i objem.
Důležitým faktorem u fénování vlasů je samotný fén. Nebojte se zainvestovat do kvalitního fénu, nejlépe s s ionizátorem. Správné foukání prospívá jak vlasům, tak pokožce. Vlasy se více lesknou a jsou dlouhodobě zdravější.