UHD LED televize • úhlopříčka 139 cm (55") • 4K Ultra HD rozlišení (3840 × 2160 px) • HDR10, HLG, Dolby Vision • 4K HDR Processor X1 • Direct LED podsvícení • Motionflow XR 200/240 Hz (nativní 50/60 Hz) • TRILUMINOS PRO • Live Colour • tunery DVB-T2 (H.265/HEVC), DVB-C, DVB-S2 • 4× HDMI • 2× USB (s podporou nahrávání) • CI+ slot • sluchátkový výstup • Wi-Fi • LAN • Bluetooth 4.2 • zvukový výkon 2× 10 W • Dolby Audio, Dolby Atmos • podpora digitálního prostorového zvuku DTS • Bass Reflex Speaker • multimediální přehrávač • hlasový ovladač RMF-TX520E • operační systém Android TV
Skvělá televizní zábava |
Nádherný obraz, brilantní zvuk a spousta chytrých funkcí platformy Google TV. To vše je televize Sony Bravia KD55X80JAEP – přístroj s úhlopříčkou 139 cm (55 palců), který si oblíbíte ihned po jeho umístění do obýváku. Přinese vám totiž dlouhé hodiny zábavy přesně podle vašeho gusta, a tak se od něj nebudete chtít odtrhnout. V pohodlí vašeho gauče vás tento televizor udrží prostřednictvím skvělého 4K HDR obrazu, vyladěného multidimenzionálního zvuku i moderních funkcí operačního systému Android TV. Televize může najít své místo takřka kdekoliv. Je totiž vybavena univerzálním stojanem, který se dá nastavit ve 2 směrech – vybrat si můžete standardní nastavení, při němž se soustředíte pouze na obraz, nebo úzké nastavení, které je ideální pro menší police. |
Pohádkově čistý obraz |
Ať už koukáte na českou komedii, hollywoodský trhák, anebo hokejové utkání, tato televize vám vždycky zajistí úchvatnou podívanou. Pyšní se totiž 4K Ultra HD rozlišením, podporou vysokého dynamického rozsahu (HDR10, HLG i Dolby Vision) a v neposlední řadě také špičkovými technologiemi TRILUMINOS PRO a Live Colour, které obraz ještě vylepšují. Zárukou krásného zobrazení je navíc i 4K HDR Processor X1, díky němuž je zpracování obrazu rychlé, kvalitní a spolehlivé. |
![]() |
Multidimenzionální zvuk |
Parádní obraz doplní tato televize hezky vyladěným zvukem. Postará se o to prostřednictvím reproduktorů o výkonu 2× 10 W, které pracují i s funkcí bass reflexu a technologiemi Dolby Audio a Dolby Atmos. Díky tomu všemu se můžete při sledování TV nechat obklopit čistým a vysoce kvalitním zvukem, který se na vás line z různých stran. |
![]() |
Přizpůsobí se prostředí |
Bez ohledu na to, jaké u vás v obýváku panují podmínky, si s televizí Sony Bravia KD55X80JAEP užijete sledování svých oblíbených pořadů se vší parádou. Tento přístroj totiž využívá i technologii Ambient Optimization, která dokáže automaticky upravit nastavení obrazu a zvuku podle prostředí. |
![]() |
Platforma Google TV |
V této televizi máte k dispozici platformu Google TV s populárním operačním systémem Android, který skýtá spoustu možností zábavy. Můžete se těšit na spoustu filmů, pořadů i populárních chytrých aplikací. K vyhledání obsahu podle vašeho gusta přitom stačí využít vlastní hlas – k televizi dostanete i hlasové dálkové ovládání. |
![]() |
LED (light emitting diode) je obrazová technologie využívající podsvícení diodami emitujícími světlo. Využití této technologie přispívá k vysokým úsporám energie a ke dlouhé životnosti osvětlení.
Direct LED je technologie s LED diodami rozloženými po celé ploše LCD panelu – podsvícení je tak rovnoměrnější než u panelu Edge LED. Tímto uspořádáním se dá navíc docílit dalšího vylepšení obrazu, a to například použitím techniky „local dimming“ (lokální stmívání). Ta umožňuje stmívání jednotlivých nebo menších skupin LED diod – výsledkem je ještě tmavší a realističtější černá, přičemž světlé části zůstávají stále stejné. Obraz tak nabývá vyššího kontrastu a ostrosti,
PAL (phase alternating line) je evropská norma pro kódování barevného analogového vysílání vytvořená roku 1963 ve Velké Británii.
SECAM (Séquentiel couleur à mémoire - postoupení barevné informace do paměti) byl první evropský standard pro analogové televizní vysílání v barvách. Vznikl ve Francii roku 1956. Ještě před nástupem standardu PAL jej používaly všechny země východního bloku.
DVB-T (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače. Oproti předchozímu analogovému vysílání jsou programy převáděny v reálném čase a jsou komprimovány do formátu MPEG-2, někdy také MPEG-4. Na jednom kanále se tak může nacházet více televizních a rozhlasových stanic, což umožňuje využití různých doplňkových služeb jako je například Elektronický programový průvodce, online nákupy nebo také hry. Takovýto balíček programů a služeb vysílaných na jednom kanále se nazývá také jako multiplex.
Pro příjem digitální televize je třeba mít digitální přijímač (set-top-box) nebo televizor se zabudovaným digitálním tunerem. Pro sledování digitální televize na počítači či notebooku stačí pořídit DVB-T kartu nebo USB modul.
DVB-S je satelitní digitální tuner s možností přenosu ve formátech MPEG 2 a MPEG 4
DVB-C je standard digitálního televizního vysílání v sítích kabelových televizí. Systém je kódován pomocí MPEG-2, HD Ready nebo Full HD programy jsou vysílány v kódování MPEG-4.
Smart TV (chytré televize) označuje modely televizorů, které jsou vybaveny řadou doplňkových funkcí, jež umožňují jejich interaktivní využití. Všechny je navíc možné připojit k internetu pomocí síťového konektoru nebo prostřednictvím bezdrátové sítě. Každá takováto televize disponuje vlastním internetovým prohlížečem. Kromě pasivního sledování televizních programů si zde můžete číst online zprávy či stahovat různé zábavné aplikace. Některé Smart TV je možné propojit s mobilními zařízeními, jako jsou smartphony nebo tablety. Dokonce k nim lze připojit i klávesnici, čímž si výrazně usnadníte zejména surfování na internetu.
Android je hojně rozšířený operační systém, jehož vývoj má na starosti společnost Google. Původně se vyskytoval u chytrých mobilních telefonů, ale nyní jej běžně naleznete i v tabletech a chytrých hodinkách. Je založený na linuxovém jádře, které funguje jako otevřený software. Mimo to Android nabízí širokou škálu aplikací z obchodu Google Play, kde samozřejmě nechybí ty nejpopulárnější přímo od Googlu jako je Gmail, Google Mapy nebo prohlížeč Google Chrome. Vybírat můžete rovněž ze statisíců jiných aplikací od zábavných her, přes mapy, slovníky, jízdní řády až po sociální sítě.
RMS výkon (z angličtiny Root Mean Square) je hodnota, která udává, jaký nejvyšší možný výkon reproduktor zvládne, aniž by došlo k jeho poškození.
DTS je digitální vícekanálový formát prostorového ozvučení se ztrátovou kompresí, používaný především pro ozvučení filmů v kinech nebo na DVD a Blu-ray discích. Byl vytovřen roku 1993 společností Digital Theater Systems a je hlavním konkurentem formátu Dolby Digital.
Dolby Atmos je označení pro moderní technologii prostorového zvuku. Byla vytvořena v roce 2012 americkou společností Dolby Laboratories. Na rozdíl od předchozích verzí využívá jeden datový proud, který je rozdělen pomocí dekodéru podle konkrétního prostoru a konfigurace. Výsledný zvuk je pak přesně takový, jak byl tvůrci zamýšlen.
Bluetooth je komunikační technologie sloužící k bezdrátovému propojení mezi dvěma a více elektronickými zařízeními, jakými jsou například mobilní telefon, tablet nebo osobní počítač.
Většina moderních televizorů má USB porty. Kromě přehrávání obsahu z externího disku můžete u vybraných modelů televizí také na externí disk nahrávat. Přední výrobci tuto funkci implementují do svých televizorů již řadu let. Dalším kritériem pro nahrávání je dostatek volného místa na externím disku. V souvislosti s nahráváním jsou televizory vybavené také časovačem, a proto nemusíte čekat doma, až bude moci stisknout tlačítko.
D-Sub (D-subminiature) je označení pro skupinu konektorů, které zajišťují přenos elektronických signálů. Poprvé je začala používat v roce 1952 americká firma ITT-Cannon pro svou řadu D. Na tehdejší dobu se tyto konektory vyznačovaly velmi malými rozměry – odtud pochází pojmenování D-subminiature. Konektory se dělí na dva typy: „samčí“ (male) a „samičí“ (female). První typ má kolíky (piny) a správně se označuje jako vidlice. Zatímco druhý typ má zdířky a nazývá se jako zásuvka.
Funkce ARC (Audio Return Channel) umožňuje posílání audiosignálu přes HDMI konektor. Díky tomu tak můžete jednoduše propojit AV receiver nebo soundbar s televizí pomocí jednoho vstupu, aniž by bylo potřeba použití dalšího kabelu.
CI (Common Interface) je rozhraní v televizích nebo set-top-boxech, které umožňuje jejich rozšíření o další vylepšení. Jedním z nich může být například satelitní karta, jejímž prostřednictvím získáte přístup k dalším televizním kanálům. CI+ je rozšíření se schopností využívat digitální vysílání.
Základní funkce chytrého televizoru můžete pohodlně ovládat hlasem a některé modely dokonce i gesty. U televizoru je přibalen speciální ovladač s mikrofonem, který vám ovládání hlasem a gesty umožní.
EPG (z anglické zkratky Electronic Program Guide) označuje standardní doplňkovou službu digitálního televizního vysílání. Jde o televizní program vysílaný v rámci každého digitálního multiplexu doplněný o podrobné informace o pořadech. Divák s moderním televizorem může EPG využít pro nastavení přepnutí/zapnutí oblíbeného pořadu, v kombinaci s PVR i nahrávání. Z tohoto pohledu tak nahrazuje často vypadávající analogové synchronizování s teletextem. Program pořadů je vysílán většinou na 24 hodin dopředu, může být však i na týden, či 14 dní.
On Screen Display aneb menu na obrazovce televizoru. Po stisknutí tlačítka MENU se na obrazovce objeví nabídka, ve které se uživatel může pohybovat pomocí dalších tlačítek a provádět tak požadované úkony jako ladění kanálů nebo nastavování různých parametrů
AC motor patří mezi nejrozšířenější pohon různých zařízení. Pracuje na střídavý proud a díky své jednoduché konstrukci se vyznačuje vysokou spolehlivostí. Tok energie mezi hlavními částmi motoru je zajištěn pomocí elektromagnetické indukce. Proto se někdy můžeme setkat s označením indukční motor.