Nikon představuje nástupce modelu D5300, zrcadlovku D5500. Tento výkonný fotoaparát prošel mnoha vylepšeními, a pokud fotografování myslíte vážně, pak je určen přímo pro vás. Oproti svému předchůdci má daleko vyšší citlivost ISO až 25 600 zaručující focení i při hodně špatných světelných podmínkách a fotografie budou stále živé a plné barev. Dále se může zrcadlovka oproti předchozímu modelu pochlubit nižší hmotností, daleko lepší výdrží baterie a navíc disponuje dotykovým displejem.
Přístroj je vybaven snímačem CMOS a pořídíte s ním fotografie v rozlišení 24,2 Mpx. O výjimečně brilantní snímky se skvěle reprodukovanými barvami a vylepšený záznam videosekvencí se postará špičkový procesor Nikon EXPEED 4. Díky AF systému, který využívá 39 zaostřovacích polí a pokročilé 3D sledování objektu, snadno zaostříte i rychle se pohybující objekty. S tímto přístrojem budete moct také zaznamenávat video a to ve výborném FullHD rozlišení 1080p při 60 snímcích za sekundu. Součástí těla je také vestavěný blesk a velmi užitečné sáňky pro upevnění příslušenství.
Fotografie či videa si ihned můžete prohlédnout na 3,2" (8,1 cm) dotykovém LCD displeji s rozlišením 720x480 px, který je navíc otočný a výklopný. K dispozici jsou pak praktické funkce Fn dotykem, které vám umožňují rychle upravovat klíčová nastavení pohybem prstu na displeji při fotografování s využitím hledáčku. Funkci Fn dotykem lze přiřadit až osm nastavení včetně volby zaostřovacích polí, režimů činnosti zaostřovacích polí, clony a citlivosti ISO. Navíc svoje snímky můžete ihned sdílet se svým chytrým zařízením pomocí vestavěné funkce Wi-Fi.
Součástí balení je objektiv NIKKOR 18-55 AF-S DX VR II, který se se svojí ohniskovou vzdáleností 18 - 55 mm (ekvivalent 27 - 82,5 mm u kinofilmu) skvěle hodí k běžnému focení. Pohotové ostření je zajištěno ultrazvukovým mikromotorem SWM, který je velmi rychlý a tichý. Druhá generace technologie Nikon VR II redukuje vibrace, což zaručí stabilnější obraz při snímání z ruky. Objektiv váží jen 195 g a má délku v zasunutém stavu pouhých 59,5 mm, takže se skvěle hodí na cesty. Fotografie budete moct pořizovat i v prostředí s horší jasností, díky dobré světelnosti objektivu 3,5 – 5,6.
Budete si moct vybrat z celé řady snímacích a fotografických funkcí. Například aby vaše snímky vypadali plasticky, využije Active D-Lighting nebo při záznamu videa vám funkce D-Movie nabídne úžasnou všestrannost potřebnou pro dosažení videosekvencí studiové kvality. Oceníte také možnost retušování, vylepšování snímků nebo nějaký z kreativních efektů pro vaše experimentování. Například efekt selektivní barvy, barevné skicy nebo efekt miniatury atd. Za zmínku také stojí jeho sériového snímání o frekvenci 5 fotografií/s, díky němuž vám neunikne žádný důležitý moment.
Vaše fotografie můžete zaznamenávat do profesionálního formátu RAW nebo do volitelné kvality JPEG a videa pak ve formátu MOV. Vše pak uložíte na karty SD, SDXC a SDHC s podporou certifikace UHS-I. Užitečný je také konektor HDMI, skrze který pak svoje záznamy snadno přenesete do počítače či televize. Možnost dlouhého používání je zajištěna výkonnou Li-Ion baterií se snadným dobitím pomocí nabíječky. Fotoaparát se dodává ve stylovém červeném designu.
CMOS (Complementary Metal–Oxide–Semiconductor) je technologie využívaná při výrobě většiny integrovaných obvodů – zejména u čipů, mikroprocesorů nebo pamětí.
JPEG je standardní metoda ztrátové komprese používané pro ukládání počítačových obrázků ve fotorealistické kvalitě. Formát souboru, který tuto kompresi používá, se také běžně nazývá JPG
ISO Citlivost je jedním z parametrů určující expozici výsledného snímku. Značí míru citlivosti snímače na světlo. Při nastavení vyšší citlivosti, zůstává citlivost fotoaparátu stále stejná – mění se akorát způsob, jakým je snímek zpracován. Využívá se například při nedostatku světla, aby fotka nebyla příliš tmavá. Vyšší citlivost znamení i kratší expoziční čas.
PAL (phase alternating line) je evropská norma pro kódování barevného analogového vysílání vytvořená roku 1963 ve Velké Británii.
NTSC (National Television System(s) Committee) je standard pro kódování analogového televizního vysílání využívaný na většinové části amerického kontinentu, v Jižní Koreji, Japonsku a Filipínách. Pro běžné použití v našich podmínkách je vhodnější nastavení standardu PAL. V případě NTSC by na umělém osvětlení mohlo dojít k problikávání obrazu z důvodu odlišného elektrického napětí (v Evropě je používáno napětí 50 Hz, zatímco například v USA je to 60 Hz).
MPEG-4 je kolekce patentovaných metod definujících kompresi a uložení zvukových a obrazových dat. Využití MPEG-4 zahrnuje kompresi AV dat pro web (Streaming), uložení dat na CD a DVD, hlasovou a video komunikaci a digitální televizní vysílání.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
PCM (Pulse Code Modulation) je metoda převodu analogového zvuku na digitální. Byla vytvořena již roku 1937.
SD (Secure Digital) je paměťová karta používaná v přenosných zařízeních včetně digitálních fotoaparátů, přenosných počítačů a mobilních telefonů.
SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) je vylepšená technologie klasických SD karet, která v budoucnu umožní výrobu paměťových karet s kapacitou až 2TB. Nejnižší možná kapacita těchto karet je 64 GB. SDXC nejsou zpětně kompatibilní s předešlými verzemi SD karet, proto fungují pouze v zařízeních, která podporují SDCX technologii.
SDHC je nástupnickou technologií výroby karet SD. Mezi klíčová pozitiva se řadí především možnost výroby paměťových karet kapacit nad 2GB. Čtečky s podporou SHDC jsou zpětně kompatibilní s SD kartami.
LCD (Liguid Crystal Display) je zobrazovač z tekutých krystalů. Je tenké a ploché zobrazovací zařízení skládající se z omezeného (velikostí displeje) počtu barevných nebo monochromatických pixelů seřazených před zdrojem světla nebo reflektorem
HDMI (z anglické zkratky High Definition Multimedia Interface) je rozhraní využívané pro přenos nekomprimovaného multimediálního obsahu mezi zařízeními. Jedná se o neustále se vyvíjející technologii. Verze HDMI 1.4 dokáže podporovat nejmodernější Ultra HD rozlišení.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
Lithium-iontová baterie (Li-ion) se vzhledem ke svému menšímu objemu vyznačuje vysokou hustotou energie. Proto je také často využívána u přenosných zařízení. Oproti jiným typům akumulátorů netrpí samovybíjením a tzv. „paměťovým efektem“. Paměťový efekt je zjednodušený název pro jev druhého stupně vybíjení, který vzniká při opakovaném vybíjení na malou, ale stále stejnou hloubku vybití, čímž může dojít k náhlému poklesu napětí článku.
USB (Universal Serial Bus) je univerzální sériová sběrnice, moderní způsob připojení periferií k počítači. Nahrazuje dříve používané způsoby připojení (sériový a paralelní port, PS/2, Gameport apod.) pro běžné druhy periférií – tiskárny, myši, klávesnice, joysticky, fotoaparáty, modemy atd., ale i pro přenos dat z videokamer, čteček paměťových karet, MP3 přehrávačů, externích pevných disků a externích optických mechanik.