Microsoft představuje svojí vlajkovou loď Lumia 950. Můžete se těšit na prvotřídní funkce, luxusní design a komfortní systém Windows 10.
Poznejte nové a intuitivní prostředí systému Windows 10. V telefonu najdete mnoho předistalovaných aplikací a samozřejmě můžete využít obchod Windows Store, který vám umožní snadné vyhledání aplikací, hudby a videí. Navíc je součástí zdarma balíček Office a Outlook Mail, takže budete ihned připraveni spravovat vaši korespondenci i vaši kancelář. Díky aplikaci One Drive se pak všechny dokumenty, fotky i videa automaticky ukládají do cloudového úložiště a vy si je ihned můžete prohlížet na počítači.
Díky luxusní výbavě, kterou společnost Microsoft do tohoto smartphonu vložila, na něm poběží nejnovější hry, náročné aplikace či tvořivé nástroje jako nikdy předtím. Opravdu špičkový výkon zajišťuje šestijádrový procesor Snapdragon 808 s taktem 1,8 GHz podpořený 3 GB RAM. Telefon disponuje 5.2" AMOLED displejem s opravdu vysokým rozlišením 2560x1440 px, který je chráněný proti poškrábání speciálním sklem Gorilla Glass 3. Všechna data si pak můžete ukládat na parádních 32 GB interní paměti a pomocí microSD paměť rozšíříte o dalších 200 GB.
Další velkou výhodou je kvalitní fotoaparát, se kterým pořídíte opravdu perfektní fotografie. 20 Mpx snímač vyvinutý pro eliminaci rozmazání pohybu, přirozený blesk s trojicí LED diod a mnoho výkonných funkcí, jako je např. Rich Capture, vytváří společně nástroj, se kterým můžete fotit skutečně cokoli. Pochvalovat si budete také záznam videa, který lze pořídit až v rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu a pro oblíbené selfie či videokomunikaci je pak připraven přední foťák s rozlišením 5 Mpx.
Další vychytávkou, kterou se pyšní nová Lumia 950 je možnost připojení do doku Microsoft Display Dock a používat jej s externím monitorem, klávesnicí a myší. Zvýšíte tak svoji produktivitu a užijte si práci, která je podobná práci na počítači.
Navíc je telefon vybaven technologií, která bude ověřovat vaši duhovku na podnikové úrovni, a odemknete takto telefon, aniž byste museli zadávat kód PIN. Získáte tak snadnější přístup a hlavně vyšší bezpečnost pro svoje data.
Díky převratné baterii o kapacitě 3000 mAh tento smartphone můžete využívat klidně i dva dny na jedno nabití. Dále si budete pochvalovat konektor USB 3.1 Type-C (USB-C) díky kterému můžete nejen rychleji přenášet svoje data, ale i nabíjení bude daleko rychlejší. Za pouhých 30 min tento smartphone nabijete na 50 procent baterie. Také vás jistě zaujme možnost bezdrátového nabíjení. Stačí dokoupit bezdrátovou nabíječku, která podporuje nabíjecí standard Qi a už vás nebudou otravovat žádné kabely.
Ve výbavě takového stroje určitě nemůžou chybět technologie jako je NFC a rychlý internet LTE/4G. Tento model je také vybaven funkcí Dual SIM, takže si již s sebou nemusíte brát dva telefony a obě SIM karty budete spravovat z jednoho přístroje. Samozřejmostí je BlueTooth 4.1, Wi-Fi a GPS modul. Vše zakončuje výborně zpracované plastové tělo v oblíbeném designu Microsoft Lumia. Tento model vám dodáme v čistě bílém provedení.
AMOLED (active-matrix organic light-emitting diode) je druh zobrazovacího panelu používaného při výrobě chytrých hodinek, mobilních zařízení, notebooků i televizorů. Při zobrazování černé barvy dochází ke zhasnutí jednotlivých pixelů, čímž jsou o mnoho úspornější než klasické LCD panely a černá barva je tak navíc opravdu černá. Další výsadou AMOLED panelů jsou také sytější barvy, ostřejší obraz, rychlejší odezva s mimo jiné i lepší čitelnost zobrazovaného obsahu na sluníčku.
Hustota pixelů neboli PPI (pixels per inch – pixely na palec) je hodnota, která udává jaká je hustota jednotlivých zobrazovacích bodů v přesně vymezené šířce a výšce displeje.
MicroSD je formát paměťové karty odvozený od formátu SD. Využívá se zejména pro rozšíření paměti mobilních telefonů, tabletů nebo rozšiřitelných USB flash disků. Podle velikosti paměti se dále děli na standard MicroSDHC (do 32 GB) a MicroSDXC (nad 64 GB). Zařízení s těmito novými standardy jsou zpětně kompatibilní se standardem SD. Naopak zařízení typu SD již tyto karty nepodporují.
LED (light emitting diode) je obrazová technologie využívající podsvícení diodami emitujícími světlo. Využití této technologie přispívá k vysokým úsporám energie a ke dlouhé životnosti osvětlení.
Zoom je funkce pro změnu ohniskové vzdálenosti, která umožňuje před vlastním záznamem si nastavit vzdálenost záběru nebo jej měnit i během záznamu. Tohoto je dosaženo změnou ohniskové vzdálenosti objektivu.
Zoom se dělí na optický - jenž přibližuje objekty pomocí optiky fotoaparátu (kamery), a na zoom digitální, jenž přibližuje objekty pomocí digitálního výpočtu obrazu.
GSM je dnes již nejrozšířenější standard pro mobilní komunikaci. Byl vyvinut v roce 1982 s cílem vytvořit otevřený celoevropský standard pro nový digitální systém.
WDCMA (Wideband Code Division Multiple Access) je standard definující satelitní a pozemní mobilní služby. Spadá do rodiny připojení třetí generace (3G) a v současné době se jedná o nejpomalejší dostupné mobilní připojení.
Bluetooth je komunikační technologie sloužící k bezdrátovému propojení mezi dvěma a více elektronickými zařízeními, jakými jsou například mobilní telefon, tablet nebo osobní počítač.
A2DP (Advanced Audio Distribution Profile – profil pro distribuci pokročilého zvuku) je jeden z profilů bezdrátového přenosu technologií bluetooth. Umožňuje poslech hudby ve stereo kvalitě.
OPP (Object Push Profile) je profil používaný pro přenos souborů (objektů) jako jsou obrázky, vizitky, či záznamy v kalendáři. Jedná se o jeden z profilů využívaný v souvislosti s technologií Bluetooth.
AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile) je jednou z vychytávek bezdrátové technologie Bluetooth, díky které můžete ovládat přehrávání videí nebo hudby na propojeném zařízení (například mezi bezdrátovými sluchátky a mobilním telefonem).Takto si jednoduše upravíte hlasitost, v seznamu stop si vyberete jinou skladbu nebo přehrávání zrušíte.
HFP (Hands Free Profile) je jeden z profilů technologie Bluetooth a slouží k propojení telefonu s handsfree sadou. Vedle toho nabízí i několik možností ovládání telefonu na dálku jako například přijmutí či odmítnutí hovoru nebo vytočení posledního volaného čísla. Telefon tak nemusí být ve vaší přímé blízkosti (dá se ovládat, i pokud jej máte třeba v kapse).
PBAP (Phone Book Access Profile) je jeden z profilů technologie Bluetooth a slouží ke sdílení telefonních kontaktů mezi zařízeními. Dá se využít například u handsfree sady s displejem, kde se vám při příchozím hovoru zobrazí číslo i jméno volajícího.
HOGP (HID Over GATT Protocol) je profil technologie Bluetooth umožňující propojení ovládacích prvků (klávesnice, myši) s dalším zařízením jako je například mobilní telefon či notebook. Někdy je uváděn pod zkratkou HID (Human Interface Device).
MAP (Message Access Profile) je jedním z profilů technologie Bluetooth a umožňuje sdílení textových zpráv mezi zařízeními. Například po propojení telefonu a handsfree sady s displejem ihned uvidíte upozornění na nově příchozí zprávy. Dokonce si je budete moci přečíst a odpovídat na ně, aniž byste museli brát telefon do ruky.
GATT (Generic Attribute) je jedním z profilů pro přenos dat bezdrátové technologie Bluetooth.
NFC (zkratka anglických slov Near Frield Communication, která lze přeložit jako Komunikace na blízkou vzdálenost) je technologie, která slouží k bezdrátové komunikaci mezi elektrickými přístroji, a to do maximální vzdálenosti 4 cm. Tato krátká vzdálenost se dá považovat za ochranu před nežádoucím připojením jiného zařízení.
MMS (Multimedia Messaging Service) je služba umožňující posílání obrázků, hudby a videoklipů mezi mobilními telefony.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
Funkce A-GPS (Assisted GPS) pomáhá urychlit zjištění aktuální pozice přijímače. Oproti běžnému systému GPS, který využívá data ze satelitů, může tato funkce získávat informace o poloze prostřednictvím sítě wifi nebo datového připojení.
GPS (Global Positioning System) je technologie globální navigace využívající sítě orbitálních satelitů, pomocí níž jsme schopni zjistit s vysokou přesností a okamžitě polohu hledaného předmětu nebo svoji vlastní.
AMR-NB (Adaptive multi-rate - narrow band) je druh kodeku, který byl vyvinut především pro mobilní telefonování prostřednictvím UMTS a GSM sítě. Kromě mobilních telefonů se využívá i v diktafonech, kde tato metoda komprese zvuku dosahuje vynikajících výsledků.
AAC-LC (Advanced Audio Coding – Low Complexity) je formát pro kódování zvuku. Využívá se především v přenosných přehrávačích nebo v mobilních telefonech a je produkován při nízké přenosové rychlosti.
MPEG-4 je kolekce patentovaných metod definujících kompresi a uložení zvukových a obrazových dat. Využití MPEG-4 zahrnuje kompresi AV dat pro web (Streaming), uložení dat na CD a DVD, hlasovou a video komunikaci a digitální televizní vysílání.
H.264 (označovaný také jako MPEG-4 AVC) je formát, který umožňuje snížit velikost nekomprimovaného souboru na polovinu velikosti formátu pro DVD video, a to při maximálním zachování jeho kvality. Běžně je využíván pro satelitní a pozemní vysílání. Kromě řady set-top-boxů a satelitů jej podporují i BluRay i DVD přehrávače, u kterých je toto pravidlem. Dá se však také využít i jako formát přenosu internetového videa, kde je možné nastavit stupeň komprese přesně podle nároků webových stránek nebo internetového připojení. H.264 lze mimo jiné objevit i u smarpthonů nebo fotoaparátů s možností přehrávání videa.
H.263 je formát určený pro kompresi videa hojně využívaný na internetu pro streamování flash videa na webech jako je například Youtube nebo Google Video. Své uplatnění však běžně nachází při video hovorech nebo při přehrávání obsahu v mobilních telefonech. H.263 nyní postupně střídá pokročilejší formát H.264.
AVC (Advanced Video Coding) je typ standardu pro kompresi digitálního videa. AVC je také známý jako standard H.264 nebo MPEG-4.
VC-1 je formát pro kódování videí vyvinutý primárně pro přehrávač Windows Media Player 9. Mimo jiné je kompatibilní i se řadou jiných přehrávačů na platformách MacIntosh i Linux. V dnešní době je tento standard běžně využíván na BluRay discích nebo na HD DVD.
H.265(označováno také jako HEVC – High Efficiency Video Coding) je standard, který umožňuje příjem obrazu ve vyšší kvalitě při nižší přenosové rychlosti. Využívá se u pozemního digitálního vysílání DVB-T2 a satelitního vysílání DVB-S2. Pro příjem tohoto vysílání je podmínkou, aby televize uměla dekódovat formát H.265.
AMR-NB (Adaptive multi-rate - narrow band) je druh kodeku, který byl vyvinut především pro mobilní telefonování prostřednictvím UMTS a GSM sítě. Kromě mobilních telefonů se využívá i v diktafonech, kde tato metoda komprese zvuku dosahuje vynikajících výsledků.
Windows je označení pro více různých operačních systémů, které jsou vytvářeny, vyvíjeny i prodávány společností Microsoft. Všechny využívají grafického uživatelského rozhraní. Liší se však použitým jádrem, účelem využití (v PC, mobilních telefonech apod.) i úrovní multitaskingu (schopnost systému zvládat více úloh najednou).
Windows 10 je operační systém určený pro stolní počítače, Xboxy, i mobilní zařízení jako jsou smartphony a tablety. Uvažuje se také o jeho budoucím využití v chytrých hodinkách. Poprvé vyšel dne 29. července 2015. Od svých předchůdců se zlepšil v mnoha ohledech. Nabízí lepší stabilitu, inovovanou nabídku Start s polem pro vyhledávání na internetu i podporu multitaskingu s možností vytvoření virtuálních ploch.
USB (Universal Serial Bus) je univerzální sériová sběrnice, moderní způsob připojení periferií k počítači. Nahrazuje dříve používané způsoby připojení (sériový a paralelní port, PS/2, Gameport apod.) pro běžné druhy periférií – tiskárny, myši, klávesnice, joysticky, fotoaparáty, modemy atd., ale i pro přenos dat z videokamer, čteček paměťových karet, MP3 přehrávačů, externích pevných disků a externích optických mechanik.